2 Ocak 2011 Pazar

Abraxas

Hesse'in, Narziss & Goldmund romanında, Demian romanındaki Sinclair ve Demian ilişkisine bağlı hareket ettiğini düşünmeden edemiyorum. Örneğin Demian ağırbaşlı ve bilge iken Sinclair esrik ve hovarda bir gençlik yaşıyor. İkisi de garip bir bağla bağlılar. Gerçi Demian Romanında Demian, Sinclair'ın aslında (bkz: Fight Club - Tyler Durden) farklı bir benliğini betimliyor. N&G'da ise Narziss=Demian; Goldmund=Sinclair. Elbette Hesse'in kendini tekrar ettiğini düşünmüyorum ama roman karakterleri çok benzeşiyor. Konu, mekan zaman farklı elbet, ancak Hesse'in kendi yaşamında böyle bir arkadaşa sahip olmuşluğu ve bunun izini bariz bir şekilde açığa vurduğu kanısındayım. Narziss & Goldmund'u da kime verdim hatırlamıyorum ama onu tekrar okuma isteğimi uyandırdı bende Demian. (N&G 1930; Demian ise 1919'da yayınlanmış eserleridir.)

Demian adlı romanı 2008'de bir arkadaşım önermişse de Hesse'i tanıdığım kitap Siddhartha olmuştu. İyi ki de o romanla başlamışım tanımaya.

Tüm bunlar bir tarafa Demian adlı romandaki Abraxas bir hayli dikkatimi çekti.

"Kuş, yumurtadan çıkmak için savaş veriyor. Yumurta dünyadır. Doğmak isteyen, bir dünyayı yok etmek zorundadır. Kuş Tanrı'ya doğru uçuyor. Tanrı Abraxas'tır."

Sözkonusu kuş Sinclair'in evinin sokak kapısında, tokmak üzerindeki armada yer alıyor. Romanın başından bu yana Damian'ın ilgisini çeken bu kuşu Sinclair resmediyor ve Demian bunu bu şekilde yorumlayarak Sinclair'a not gönderiyor. Daha da anlatasım var ama okuyun bu kitabı. Kesinlikle okuyun.

Abraxas
: tanrıyla şeytan arasında bulunan bağdır. Eskiden Yunanların ya da başka milletlerin bir çeşit şeytana verdikleri isimdir. (kaynak: vikipedi)

eski çağlarda büylü olduğuna inanılan yunanca harf dizisi, bu kelime çeşitli eşyaların üzerine tılsım olaraktan yazılırmış. sonradan bir tanrı ya da bir deity olduğuna da inanılmış. hermann hesse'in damien isimli kitabında abraxas tanrı ve yeryüzü arasında iletiler taşıyan bir haberci tanrıcık olarak geçiyordu. (kaynak: ekşisözlük)

bazen şeytandır bazen melektir . ama genel anlamı hem iyiliği hemde kötülüğü barındıran bir tanrının ismidir.
ayrıca mükemmel bir therion parçasıdır . parça baştan sona etkileyici bölümlerden bölümlere geçip dinleyicisini uçurur (kaynak: uludağ sözlük)

Therion - Abraxas
'ı bi dinle.

Ekşi'de damien denmiş ama (damien Omen filmindeki şeytanın oğlunun adıydı) herneyse. Eğer hastaysanız ve yılbaşı tatiliniz bununla kesişmişse iki günde bir kitabı yarılayabilirsiniz demektir. Bu varsayım bende Hermann Hesse için geçerli elbette.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder